0 212 876 63 23 - 24info@medicellsaglik.com.tr Kavaklı Mah. İbrahim Müteferrika Cad. No: 3 Beylikdüzü / İSTANBUL

Covid19 Nasıl Bulaşır ?

Covid 19 virüsü , havaya savrulan minik damlacıklarla yakınındaki insanın burnundan solunum yoluna girerek hastalık yapabilir fakat her bulaş hastalığa bulaşmaz. Solunum yolunu örten mukozanın mikroplara karşı savunma sistemi vardır. Mukozanın üzerini film tabakası gibi örten mukus ( sümük ) bir yandan virüsü hücreye temasını  keserken bir yandan da immun globülin dediğimiz antikorlarla virüsü tutar ve öldürür. Canlı veya  ölü virüs genize doğru akıtılarak yutulur ve mide asidi ile gıda gibi sindirilir. Bu sebeple solunum yoluna giren her virüs hastalık yapamaz. Virüsün savunma sistemini geçebilmesi için ya çok fazla virüsün aynı anda giriş yapması lazımdır ya da savunma sisteminde açık boşluklar bulmalıdır.

Savunmanın ikinci hattında akyuvarlar virüsleri yakalayarak öldürür. Bu hattı geçen virüs hastalık yapınca antikor üretilerek virüsler yok edilir. Virüsler bu savaşı kazanırsa hasta kaybedilir.

KORUNMA VE TEDAVİ NASIL OLUR ?

Virüsün kaynağı insandır , bu nedenle yakın temastan kaçmak gerekir. Bu yapılamıyorsa maske ile virüsün bulaşması engellenmelidir. Toplu taşıma araçlarında uzun süre kalınmışsa muhakkak el yüz sabunla yıkanmalı , burna ve ağıza birkaç sefer su çekilerek virüs yükü azaltılmalıdır.

Solunum yoluna giren virüs , mideye doğru akarken mukozanın bütünlüğünün bozulduğu yerden solunum hücresine girer ve orada çoğalarak hastalık yapar.

Mukoza bütünlüğünü bozan en önemli sebep sigara ve kirli havadır. Koronadan ölenlerin 14 / 15 ‘ i sigara içenlerdir. İşte bu nedenle çocuk ve kadınlarda hastalık daha az görülmekte ve daha hafif seyir göstermektedir.

Koronayı geçiren insanların kanındaki antikor o kişiyi ikinci korona hastalığından koruduğu gibi verdiği plazma ( antikor ) ile kendinden başka üç kişiye de ilaç  olmaktadır.

Vücutta koronaya karşı antikor yapıldığı için aşı ile korunma mümkün olacaktır. Şayet korona geçiren kişi antikor seviyesini düşüren bir hastalık ( AIDS ve kanser tedavisi gibi ) geçirmezse yeniden hasta olmaz.

PCR testinin ( + ) olması , geçirilmiş bir korona hastalığını söylemediği gibi yarın korona bulaşmayacağını da söylemez. Sadece o anda burunda korona virüs  varlığını ve / veya ölü virüs  parçacığının varlığını gösterir.

Şu anda koronaya karşı en güvende olanlar koronayı geçiren insanlardır. PCR testi ( – ) olanlar her an korona hastalığına yakalanıp bulaştırıcı olabilirler. Korona geçiren insanların PCR testi ( + ) çıkabilir. Fakat bunlar hasta demek değildir ! Korona için ancak destek tedavisi yapılır. Bakterileri öldüren antibiyotikler gibi antiviral etkili bir ilaç henüz yoktur.

Sonuç olarak ;  korona bulaşma ihtimali var ise derhal el ve yüz , sabunlu suyla yıkanmalı , burna ve ağıza su verilmelidir. Çünkü bulaşan bir virüsün vücuda girmemesi için ihtiyacımız olan zaman sadece 7 – 15 dakikadır !  Bu sebepten hayati önemde olan bu uygulama es geçilmemelidir. Mümkün olduğu kadar yakın temastan kaçınılmalı. Sigara içenlerin bilhassa hiç olmazsa bu dönemde , sigarayı terk etmeleri hayati önemdedir. Kronik hastalığı olanlar ve yaşlı insanlar  hava kirliliğinin yoğun olduğu şehir hayatından uzak durmalıdır.

Related Posts

Leave a Reply