444 60 97 info@medicellsaglik.com.tr Kavaklı Mah. İbrahim Müteferrika Cad. No: 3 Beylikdüzü / İSTANBUL

Hipertiroidide Beslenme


-Hipertiroidi, tiroid bezinin aşırı çalışmasına bağlı olarak gelişen ve kan dolaşımına çok fazla tiroid hormonu (TSH) salgılanmasıyla oluşan bir hastalıktır. Herkeste görülebilir ancak kadınlarda erkeklerden yaklaşık 10 kat daha yaygındır. Kan testlerinde T3 ve T4 düzeyleri yüksek, TSH seviyesi ise düşüktür.


-Hipertiroidi durumunda tiroid hormonlarının aşırı salgılanması, vücudun metabolizmasının hızlı çalışmasına ve aşırı aktif olmasına neden olur. Bu da hızlı kilo kaybı, çok terleme, kalp çarpıntısı gibi belirtilere yol açar.
Hipertiroidide Beslenme Nasıl Olmalıdır?
Bu bireyler iyottan kısıtlı beslenmeleri ve sigara içmemeleri en önemli beslenme kuralıdır. Hipertiroidi tedavisinde ilaç kullanırken kilo alma durumu oluşabilir. Bu nedenle nişastalı, şekerli gıdalardan uzak durmak faydalıdır.
·         İyot kısıtlamasına karar verildiyse iyotsuz tuz kullanılmalıdır.
·         Glisemik indeks diyeti hipertirodi için faydalı olabilir.
·         Karbonhidrat ve yağ içeriği yüksek besinler tüketmek tiroid bezine zarar verir.
·         Bu yüzden sağlıklı yağlar ve kompleks karbonhidratlar tüketilmelidir.
·         Alkol ve kafein tiroid fonksiyonu ve tiroid ilaçlarını etkileyebilir. Kafeinsiz ve alkolsüz içecekler tercih edilmelidir.
·         Sarımsak, mantar ve brokoli sofranızda sıklıkla bulunmalıdır.
·         Probiyotik içerek yoğurt ve faydalı yağlar mutlaka her gün tüketilmelidir.
·         Günde en az 2-2,5 litre su içilmelidir.
·         Omega 3 almak için haftada bir, iki kez balık tüketimi tavsiye edilir. Okyanus sularında bulunan balıklar fazla iyot içeriğinden dolayı, tuzlu su balıklarından uzak durmanız gerekebilir. Tatlı su somonu tercih edilebilir.
·         Süt ürünlerinde iyot bulunduğundan bunun yerine süt ürünü olmayan ıspanak, badem, incir, kuru fasulye gibi kalsiyum kaynaklarına odaklanılabilir.
·         Hipertiroidi kemiklerin zayıflamasına yol açan osteoporoza neden olabilir. Tedavi sırasında ve sonrasında D vitamini ve kalsiyum takviyesi almak kemikleri güçlendirir.
·         Selenyum yönünden zengin besinler, tiroid hormon seviyelerini dengelemeye ve tiroidi hastalıklardan korumaya yardımcı olabilir. Selenyumun iyi besin kaynakları yağlı tohumlar, tavuk, balık, tam tahıllardır.
·         Araştırmalar demir, A vitamini ve çinkonun da tiroid hormon sentezinin önemli bir bölümünde rol oynadığını göstermiştir. Bu nedenle, tüm bu mikro besin ögelerinin diyetle yeterli alımı, tiroid bezinin çalışması için gereklidir.

Related Posts

Leave a Reply